Çene Cerrahisi Kliniği
14 Ocak 2020

AĞIZ DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ


Çene, ağız ve yüz bölgesinde, kalıtımsal veya sonradan oluşan patolojik kaynaklı her türlü sorunun medikal ve estetik tedavisi ağız diş ve cerrahisi kapsamında değerlendirilir.


Ağız diş ve çene cerrahi hangi tedavilerle ilgilenir?‘’Çene cerrahisi neye bakar?’’ Sorusu, çene cerrahisine ihtiyaç duyan hemen herkesin sormuş olduğu bir sorudur. Bu kapsamda değerlendirebileceğimiz tedavileri sıralayacak olursak;


Gömülü veya komplike dişlerin çekimleri
Çenede oluşan kistik tümörlerin tedavisi
Kemik içinde yer alan diş kökenli lezyonların tedavisi
Damak ve dudak yarıklıklarının tedavisi
Dental implant uygulamaları
Dental uygulama yapılırken ihtiyaç duyulan sert ve yumuşak doku düzeltmelerinin yapılması
Dental protez işlemi öncesi, yumuşak ve sert dokuların düzetilme işleminin yapılması
Ağızda oluşan yumuşak doku hastalıklarının tedavi edilmesi
Yukarıda saymış olduğumuz tedavilerin dışında da pek çok farklı tedavi şekli, ağız diş ve çene cerrahisi kapsamında değerlendirilmektedir. Ağız diş ve çene cerrahisi işlemleri, lokal anestezi altında uygulanır. Bu nedenle işlem sırasında ağrı ve acı hissi oluşmaz.


Ağız diş ve çene cerrahisi ve 20 yaş dişi


20 yaş dişleri, ağız boşluğunda en arka kısımda bulunan dişlerdir. Genellikle 20’li yaşlarda çıktıklarından dolayı bu şekilde isimlendirilirler. Bu dişler, genellikle tam olarak çıkmaz, bazen kısmi bazen de tamamen çene kemiğine gömülü şekilde kalırlar. Bu durumda, diğer dişlerin formunun bozulması, diş köklerinin içeriden olmaması gereken bir şekilde uzayarak diğer diş köklerini itmesi gibi etkilere neden olabilir. Çene kemiğinde ağrı, şişme, kızarıklık, çene altındaki lenf bezlerinde şişme en sık görülen 20 yaş diş belirtileridir. Bu dişlere zamanında müdahale edilmesi önemlidir. Bazı durumlarda hekim, diş tedavisini yapabilmek adına, hastanın bir süre ilaç kullanmasını isteyebilir. Bu durumda diş ağrısı ve diğer belirtiler kaybolabilir, ancak bu geçici bir durumdur. Zamanında tedavi yapılmaz ise belirtiler tekrar başlayabilir ve hasta yeniden ilaç kullanmak zorunda kalabilir. Bu nedenle, hekimin tavsiyelerine uymak faydalı olur. 20 yaş dişi operasyonları, ağız diş ve çene cerrahisi kapsamında değerlendirilen operasyonlardır.